KÖYÜMÜZ LE İLGİLİ BASINDA ÇIKAN HABER

O-koylere-mujde-393293[1]Güneş Gazetesi tarafından gündeme getirilen 14 köy için Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, müjde verdi. Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi’ne bağlı olan 14 köy Gaziantep’e bağlanılması için köylü girişimde bulunmuştu. Güzelbey ise bir takım yasal düzenlemelerin ardından bunun mümkün olacağını söyledi.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanacak. İlk defa halkın isteği doğrultusunda il sınırları değişecek. Geçtiğimiz gün Güneş Gazetesi’nin gündeme getirdiği 14 köy için müjdeli haber geldi. Başta Kıkapanlı Köyü olmak üzere Höcüklü, Hürriyet, Karagöl, Eğrice, Yiğitler, Sultanlı, Kelleş, Besisme, Karabıyıklı, Kuskant, Salmanlı, Ufacıklı ve Mezere Köyleri’nin halkı Pazarcık Belediyesi’nde hizmet almadığı gerekçesi ile Gaziantep’e bağlanmak istediklerini söylemişlerdi.

PAZARCIK’TA BU KÖYLERİ İSTEMİYOR

Kahramanmaraş’a 80 km, Gaziantep’e ise 40 km mesafede olan köylerin halkı
kendilerini Gaziantepli gibi hissettiklerini belirtmişlerdi.  Tüm işlerinin Gaziantep’te olduğunu ifade eden kızkapanlı Köyü Mahalle Muhtarı Veli Şiringül, Pzarcık Belediyesi’nin köylüye Gaziantep’e bu kadar yakın oldukları için hizmet getirmediğini vurguladı.  2009 yılında Kahramanmaraş Valisi’ne durumu bildiren köylü burdan red cevabı almıştı. Gaziantep Valiliği ile irtibata geçmek isteyen köylü için ise Büyükşehir Belediyesi’nde ümitlendirici bir haber geldi.

İMKANSIZ DEĞİL

Gaziantep’in köyü olmak isteyen 14 köyün halkına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbey müjdeli haber verdi. Güzelbey, “tarihte görülmemiş bir durum ama imkansız değil. Birtakım yasal düzenlemeler var. Bu aşamayı geçtikten sonra köylünin kararı İl Özel İdaresi’ne gelir. Buradan meclis onayı alınırsa vali kararı onaylaması gerekiyor. Daha sonra ise Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşınır. Buradan da olur çıkarsa köyle Gaz.